X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum! Giriş Yap

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!

Dijital İtibar Yönetimi Nedir

İnsanların zamanlarının büyük kısmını internet ortamında geçirmesinden dolayı şirketler için bazı stratejilerin de yer değiştirmesi söz konusu olmaya başlamıştır. Online olarak yapılan itibar yönetimleri, dijital pazarlamalar bu konulardaki güncel kavramlar olarak dikkat çeker. Online yani dijital itibar yönetimi ise bir kurumun sosyal medya ortamlarında veya internette firması hakkındaki yorum ve görüşlere karşı markasını koruma çabası olarak açıklanabilir. Olumlu yorumlar kadar olumsuz yorumların da müdahaleyle karşı karşıya kalması marka itibarınızın korunması açısından takip gerektiren durumlardır.

Dijital İtibar

İnsanların sosyal medya ve internet ortamında yaptığı yorum ve değerlendirmeler bir kriterden geçmeden, doğru veya yanlış olduğunu ayırt edemeden sayısız kişinin sosyal hesaplarına yansıyabilir. Bundan dolayı firmalar olumlu yorumlar ile daha çok üye ve kazanç elde ederken kendisi hakkında yapılan olumsuz yorumlar ve karalama kampanyaları nedeniyle de zarar uğrayabilir. Kontrol etmenin güç oluğu bu alanların itibarı zedelememesi adına dijital itibar yönetimi adı verilen bir kavram ortaya çıkmıştır. Olumlu yorumların daha çok ortaya çıkmasını sağlarken, olumsuz yorumlarla da ilgilenerek sorunun giderilmesine imkan tanıyabilirsiniz. Böylece markanıza olan güven ve itibar sarsılmayacaktır.

Dijital İtibar Nasıl Yönetilir?

İlk olarak arama motorlarında ön sıralarda çıkmanız ve arama motoru pazarlamasından yararlanmanız gerekir. Ürünleriniz veya firmanızın web sitesi aramalarda ne kadar üst sıralarda çıkarsa o kadar çok üyenin size ulaşması mümkün olacaktır. Web sitenizin içerikleri de bu noktadan sonra daha önemli olacaktır. Çünkü sizinle müşterileriniz arasındaki en önemli iletişim web sitesi olacaktır. İçeriklerin açık, düzenli ve özgün olması önem arz eder. Sosyal medya da aktif olmak da itibarınız için önemlidir. Aktif olmak hatta diyaloglar kurmak daha çok beğeni toplamanıza neden olacaktır.

Hukuki ve Diğer Yollar

Markanızın veya itibarınızın değersizleşmesi için yapılan karalama kampanyalarına hukuki olarak destek aramak sizin de hakkınızdır. Tüm olumsuz yorumlar için bu şekilde davranılması mümkün olmamakla birlikte bazı hesaplardan bariz olarak yapılan eleştirilere karşılık haklarınızı koruyarak ve bunu sosyal medya üzerinden paylaşarak markanızın güvenini artırabilirsiniz.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.