Teknolojinin Sanatsal Evine Hoş Geldiniz !
E-Mail : info@green.web.tr Hemen Ara! : +90 216 514 50 33

Web Sitelerinde Minimalist Yaklaşımlar

 

Yaşam koşulları, iklim, kültür gibi birçok öğe modayı etkiler. Bugünün yaşam koşullarında dikkat çeken kavramlar da; hız, pratik, sade ve net. Bu kavramlar yaşamın tüm noktalarına sirayet ederek göz önünde olan tüm konuları etkilemektedir. Bunlardan biri de web site tasarım ve içerikleridir.

İnternetten para kazanmanın popüler olduğu bu dönemde bir konu hakkında birçok web site bulunabiliyor. Kullanıcı ya da okuyucu bir web sitesine girdikten sonra orada kalma süresini veya yeniden ziyaret etme olasılığını 30 saniyeden kısa bir süre içinde karar verdiğine dair araştırmalar bulunuyor. Bu araştırmalardan da yola çıkılarak web site tasarımlarında Minimalistyaklaşımın hakim olmaya başlaması çok anlaşılır karşılanmalıdır.

Hemen Anlaşılmalı, Gizeme Vakit Yok

Her alanda zaman darlığı yaşanan bugünlerde internetin kullanım amacının da bilgiye hızlı ve net olarak ulaşmak olduğu düşünülürse, kullanıcıların web sitesinde uzun süreler geçirerek bilginin nerede olduğunu bulacak vakit veya sabırları bulunmuyor. Bu nedenle web sitelerinde net, yalın ve anlaşılır tasarımların tercih edilmesi kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Ev dekorasyonunda yoğunlukla kullanılmaya başlanan

Minimalist yaklaşımlardaki temel amaç da web site tasarımları ile aynıdır. Gözü yormamak, az eşya ile bir noktan bir noktaya ulaşımı daha hızlı yapabilmek, az eşya ile ferah bir alan sağlamak… Web site tasarımlarında da aynı durum geçerlidir ancak burada kastedilen az içerik olması değildir. İçeriklerin kullanıcı deneyimini kolay ve hızlı hale getirmek adına aşırı renklerden ve sıkışık imaj – içerik kullanımından kaçınması gerekmektedir.

Minimalist Demek Az Demek Değildir

Minimalist akım da en çok yanlış anlaşılan konulardan biri de, azlıktır. Minimalist akımın tanımı az öğe kullanımı değil, gerektiği kadar öğe kullanımıdır. Web site içeriklerinde de Minimalist olunmak istenirken az öğe kullanılmaya gidilmemesi gerekir. Web sitesinin ihtiyacı kadar içeriğin yer alması gerekir. Minimalist olarak düzenlenmesi gereken bölüm web sitenin içerik veya görsel adedi değil, içeriklerin sunumu ve tasarımı ile ilgilidir. Bu nedenle gereksiz görsel kullanımı, gereksiz metin kullanımı ve sürekli tekrar eden içerikler kullanıcıyı web sitesinden uzaklaştıracaktır.

 

WhatsApp'dan Yazın
Size nasıl yardımcı olabiliriz?