Teknolojinin Sanatsal Evine Hoş Geldiniz !
E-Mail : info@green.web.tr Hemen Ara! : +90 216 514 50 33

Web Sitesi Tasarımlarında Farklı Yaklaşımlar

 

Teknik tasarımlar, web tasarımı söz konusu olduğunda, genellikle sıvı, statik, etkileşimli veya uyarlanabilir sözcükler atar. Web sitesini görüntüleyenler, işletme ihtiyaçlarınız için en uygun olabilecek basit ve duyarlı bir tasarımı tercih ederler.

Her birinin ne olduğunu öğrenelim:

Sabit Veya Statik Tasarım

Statik veya sabit bir websayfası, tarayıcının genişliğinden bağımsız olarak değişmeyen sabit bir sayfa boyutu kullanır. Farklı cihazlar statik sayfayı farklı şekilde oluşturacaktır. Küçük pencereli bir masaüstünde, sayfa yatay kaydırma çubukları gerektirebilir ve sayfaları görüntülemeyi zorlaştıran akıllı telefonlar veya iPhone’lar gibi diğer aygıtlarda, içeriğin geri kalanını okumak için kullanıcıların sürekli olarak yatay olarak kaydırılmasını gerektirir. Kullanıcılar, sayfanın metnini görüntülemek için sürekli olarak yakınlaştırmalıdır.

Sıvı Tasarım

Sabit bir sayfa düzeni ile arasındaki fark, sıvı tasarım, tarayıcının genişliğinden bağımsız olarak sayfayı dolduracaktır. Sıvı terimi, web sayfasının sıvı yapısını belirtir. Tarayıcı boyutu çok büyük veya küçük olduğunda bir sıvı tasarımı kullanmanın dezavantajları vardır.

Duyarlı Tasarım

Bir web sayfası tasarlamaya yönelik bu yaklaşım, hem ilgili birimler hem de uyarlanabilir tasarım fikri üzerine inşa edilmiştir. Sayfanın tarayıcının boyutuna bağlı olarak büküldüğü sıvı tasarımın negatiflerini ortadan kaldırır. Web sayfası, okuyucunun rahatlığının ötesinde boşluk bırakmadan veya metinleri küçültmeden, tarayıcının boyutuna uyum sağlar. Bu tür web siteleri, mobil ilk yaklaşımla tasarlanmıştır ve geliştirici daha sonra düzeni genişletmenin yollarını arar. Duyarlı bir web tasarımıyla, indirilen görüntülerin ve videoların kalitesi, İnternet bağlantısının hızına bağlı olarak değişecektir.

Adaptif Tasarım

Bu tasarım yaklaşımı, tarayıcının genişliğini algılamak ve sayfanın düzenini buna göre değiştirmek için CSS medya sorgularını kullanır. Sabit yerleşim gibi, bu tasarım sabit üniteler kullanır ancak sabit yerleşimden farklı olarak belirli medya sorguları tarafından tanımlanan çoklu sabit genişlikler kullanır. Bu yaklaşım, bir web sitesini kullanıcılara daha iyi bir görüntüleme deneyimi sunan masaüstü ve cep telefonlarına uyarlar.

Bu tasarımdaki bir kusur, tasarımcıların çapraz bağlama için yönlendirmeleri kullanmaları gerektiğidir. Son kullanıcının kim olduğuna bağlı olarak, işletmeniz için en iyi şekilde çalışacak ve aynı zamanda uygun maliyetli bir düzen seçmeniz gerekir. Ancak, sitebasit ve kullanıcı dostu tutmak her zaman tavsiye edilir.

 

WhatsApp'dan Yazın
Size nasıl yardımcı olabiliriz?