Teknolojinin Sanatsal Evine Hoş Geldiniz !
E-Mail : info@green.web.tr Hemen Ara! : +90 216 514 50 33

Web Sitesi Yazılarının İlgi Çekmesi Gerekliliği

 

Günümüz şartlarında artık işletmeler ve potansiyel müşteri tabanları, ev hanımları, çocuklar, gençler, yaşlılar yani herkes internet araçlarını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Toplumun genelinin sosyal medya araçlarını kullandığını ve bu araçları kullanırken karşılaştıkları birçok konuyu da web üzerinden araştırmaya gittiklerini biliyoruz. Yapılan araştırmalarda sayısal olarak kişilerin hangi web sayfası linkine ilgi gösterdiği, tıklanma sayısı, sayfada gezinme süresi gibi birçok veriye ulaşmak mümkün. Araştırmalarda üst sıralarda bulunan bu web sayfalarını diğer sayfalardan ayıran özellikler nelerdir?

Web Sayfası Sıralamaları

Sıralamalarda üst sıralarda bulunan sayfaların birçok nedeni olduğunu söylemek mümkündür.Öncelikle web sayfasının güncel bir haberi içeriyor olması ilgilerin oraya yönelmesinin sebeplerinden olmakla birlikte sayfayı incelediklerinde karşılaştıkları yazıların da aradıkları habere yönelik ilgilerinin karşılanmasını sağlamalıdır. Bir ünlü sanatçının ölüm haberini alan bir okuyucu girdiği web sitesinde bununla ilgili yazıda net ve doğru bilgi alamadığında gezinti yapmadan siteyi terk edecek ve daha fazla bir alabileceği başka bir site arayışına girecektir.

Alışveriş Sitesi Yazıları

Alışveriş siteleri genellikle bayanların tercih ettiği web sayfaları olmaları ile birlikte genellikle görsel envanterlerin daha dikkat çektiği, yazılan yazıların kısa ve öz olması şartıyla okunduğu araştırmalarda netlik kazanmıştır. Bunun sebebini oluşturan en büyük etken ise kısıtlı zaman aralığında ihtiyacı olan ürünü almaya çalışan kitle, fiyatını uygun bulduğu, görselini beğendiği ürünün birkaç cümleden oluşan ürün açıklamasını okuyarak alacağı üründen emin olup, siparişini verip siteden çıkmayı amaçlamaktadır.

Bu nedenle web sitesi yazılarının uzunluğu, kısalığı, içeriği sitenin amacına uygun olup dikkatleri mevcut sayfada tutmaya yeterli olmalıdır. Kimi zaman da site içerisinde yapılan yarışmalar, reklamlar da sitenin gezinme oranını ve ilgi çekme potansiyelini arttırmaktadır. Bu amaçla yazılan yazılarda ise site ne veriyor, inceleyen ne kazanıyor ve bu faaliyetin amacı ne gibi yine site gezeri çok sıkmadan, vaktini almadan tam net bilgi verecek nitelikte olmalıdır. Bunun tam aksi durumlarda söz konusu. Eğer web sitesi akademik anlamda bilgiler içeren bir site ise orada yazılanlarında tam aksine olabildiğinde detaylı, bilgiye doyurucu ve titizlikle hazırlanmış olması gerekmektedir. Çünkü bu yazılarda odaklanılan nokta alış – veriş değil, akademik bilgi birikimidir.

 

WhatsApp'dan Yazın
Size nasıl yardımcı olabiliriz?